Jak powstaje dywan?

Większość z nas jest zaznajomiona z wykładzinami podłogowymi. Nawet nie myślimy o tym, kiedy zostały wynalezione. Co zaskakujące, dywany weszły w modę niecałe 70 lat temu. Pierwsze dywany podłogowe zostały wykonane w Stanach Zjednoczonych. Pierwotnie dywany były wykonane z wełny lub bawełny, ale już w 1954 roku włókna syntetyczne zaczęły zastępować wełnę i bawełnę. Prześledźmy historię dywanów i odkryjmy, jak doszło do powstania dywanów podłogowych, które tak dobrze znamy dzisiaj.

Historia produkcji dywanów

Przed erą przemysłową, dywany były wykonywane ręcznie. Najstarszym znalezionym do tej pory dywanem jest dywan Pazyryk. Odkryto go w grobowcu w 1949 roku i datuje się na co najmniej 2500 lat. Uważa się, że jest to najstarszy dywan z okrywą włosową i znajduje się obecnie na wystawie w Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu. Nie było też nic niewyszukanego w dywanie Pazyryka. Zdobiły go 24 figury w kształcie krzyża, 28 mężczyzn na koniu i 24 jelenie.

Dywan Pazyryk może nie jest najstarszym dywanem świata, ale prawdopodobnie najstarszym dywanem runowym na świecie. Nikt nie wie, kiedy powstały pierwsze dywany, ponieważ wiele z nich zostało wykonanych z włókien naturalnych, które uległy zniszczeniu na przestrzeni wieków. Tysiące lat temu najwcześniejsze dywany wykonywano prawdopodobnie dość pobieżnie, ale w miarę jak producenci dywanów doskonalili swoje rzemiosło, dywany i większe dywany były poszukiwane. Aby ułatwić produkcję dywanów, wynaleziono krosno ręczne. Wczesne krosna ręczne były dość proste, ale stały się bardziej złożone wraz z rozwojem sztuki wytwarzania dywanów.

Producenci dywanów zaczęli barwić przędzę i produkować skomplikowane wzory. Prawdopodobnie najbardziej znanymi dywanami są dywany perskie, ale reprezentują one tylko jeden styl. Wiele krajów ma swoje własne unikalne style dywanów.

Sizal, trawa morska i kokos są trzema rodzajami dywanów, które są znane ze swojej wytrzymałości. Często nie są one barwione, ale mają skomplikowane wzory. Stają się coraz bardziej popularne i pochodzą z Indonezji i innych obszarów regionu Azji i Pacyfiku.

Marokańskie dywany mają swój unikalny wygląd i stają się popularnym dodatkiem do domu. Występują w różnych stylach, ale często mają jasne kolory i skomplikowane wzory.

Popularne są również dywany meksykańskie i południowoamerykańskie. Podobnie jak marokańskie dywany, mogą mieć jasne kolory i być dostępne w wzorach odzwierciedlających styl życia Meksyku i krajów Ameryki Południowej.

Te typy dywanów mają dwie wspólne cechy. Odzwierciedlają one styl życia mieszkańców tego regionu i prawie wszystkie są wciąż wykonywane ręcznie.

Rewolucja przemysłowa i produkcja dywanów

Przez wieki dywany były wykonywane ręcznie na krosnach. Podczas rewolucji przemysłowej wprowadzono bardziej nowoczesne techniki produkcji dywanów. Pierwsze krosno mechaniczne zostało wynalezione przez Ernastusa Bigelowa w 1839 roku. W latach 1839-1876 Bigelow uzyskał 35 patentów. W 1877 r. wynalazł pierwszy dywan o szerokim krosnach.

To mógł być początek boomu na wykładzinę. W 1878 r. bracia Shuttleworth zakupili cztery krosna z Anglii i rozpoczęli produkcję dywanów w Nowym Jorku. W 1928 r. Marshall Field zmodyfikował krosno Axmaster i rozpoczął produkcję perskich dywanów „Karastan”. Były to repliki perskich dywanów, które cieszyły się taką popularnością, ale były tańsze, ponieważ były produkowane na większą skalę.

Pierwsze narzuty z tuftem pojawiły się na rynku w latach trzydziestych XX wieku. Doprowadziło to do wynalezienia dywanów tuftowanych. W 1950 r. tylko 10% dywanów i dywanów było tuftowanych. Pozostałe 90 procent stanowiły dywany tkane. W 1950 r. nastąpiła jednak zmiana. Nowe techniki, lepsze farby i procesy drukarskie doprowadziły do gwałtownego wzrostu sprzedaży dywanów tuftowanych. Wczesne dywany tuftowane wykonano z bawełny, mimo że nylon został wprowadzony na rynek w 1946 roku. Ostatecznie nylon i inne materiały syntetyczne zastąpiły dywany bawełniane, ale dopiero około 1956 roku, dziesięć lat po wprowadzeniu dywanów nylonowych.

Większość ewolucji dywanów wytwarzanych maszynowo koncentrowała się na jednym małym obszarze Stanów Zjednoczonych. Dywany z Dalton w stanie Georgia stanowią dziś ponad 70% produkcji przemysłu dywanowego. Ze względu na liczne zakłady produkcji dywanów jest często nazywana „Światową Stolicą Dywanów”.

Style dywanów w historii

Posiadanie wykładziny podłogowej było symbolem statusu w latach 50-tych XX wieku. Dywany były dość drogie i w 1951 r. sprzedano około sześciu milionów metrów kwadratowych. Może się wydawać, że to dużo wykładzin, ale do 1968 roku liczba ta wynosiła do 400 milionów metrów. Dywany nylonowe stanowiły znaczną część sprzedaży. Nylon był tańszy niż wełna czy bawełna i wymagał mniej konserwacji. Było to łatwiejsze do czyszczenia niż włókna naturalne i miało tendencję do bycia silniejszym.

Po rewolucji w dziedzinie wykładzin tufted, producenci wykładzin konkurowali ze sobą o nowe style wykładzin. W latach 60-tych, wykładziny typu shag weszły na rynek i były prawie obowiązkowe w wielu domach.

Dywany Shag to dywany o głębokim runie wykonane z pętli z przędzy. Czasami dywany Shag były stonowane, ale popularne były również żywe kolory. Pod wieloma względami określały one wystrój wnętrz w latach 60-tych. Wyszły z mody po tym, jak ludzie odkryli, jak trudno im było utrzymać czystość.

W latach 70-tych kolor dywanu był wybierany na pomarańczowy. Dywany nie były całkowicie wypalone na pomarańczowo, ale był to kolor dominujący. Inne kolory nadawały dywanom niemal abstrakcyjny wygląd, zgodnie z popularnością abstrakcyjnej sztuki tamtych czasów.

Dywany teksturowane były również popularne w latach 70-tych. Miały one różne długości i wzory. Zasadniczo, niezależnie od tego, co wymyślili producenci dywanów, ludzie kupowali. Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte to zdecydowanie lata boomu dla dywanów.

W latach 80. nastąpiła zmiana w projektowaniu dywanów. Konsumenci przyzwyczajali się coraz bardziej do wykładzin podłogowych. W tym samym czasie producenci wymyślali nowe wzory wykładzin, a ludzie mieli znacznie większy wybór niż wcześniej.

Dziś neutralne kolory wydają się być bardziej popularne niż wykładziny barwione w sposób bardziej wyszukany. Tendencja do minimalizmu może mieć z tym coś wspólnego. Biały jest trudny do utrzymania w czystości, ale szarości i beże zaś dość łatwe, a dodatkowo dobrze pasują do nowoczesnych stylów domowych.

Nie oznacza to, że w każdym domu są neutralne dywany. Niektórzy właściciele domów szukają wzorzystych dywanów. Bloki i diamenty są popularne, jednak są ludzie, którzy wolą dywany teksturowane, a nawet dywany typu shag, które obecnie powracają do łask. Zasadniczo, dywany są u nas na tyle długo, że nie szukamy już wzorów „modnych”. Wybieramy dywany w oparciu o nasz osobisty gust i styl naszego domu.

Już dziś odwiedź dostawcę dywanów, a znajdziesz szeroką gamę stylów, faktur i materiałów na wykładziny. Jeśli chcesz mieć solidny dywan, znajdziesz idealną wykładzinę do każdego pokoju w domu. W tym celu możesz wybrać dywany z włókna naturalnego, takie jak sizal.