Czym kierować się przy wyborze dywanu?

Wybór dywanu do pokoju tylko pozornie jest prosty. Dywan poza funkcjami dekoracyjnymi musi być także praktyczny. Nie zawsze zwracamy na to uwagę, a później narzekamy, że mogliśmy wybrać inny. By uniknąć ewentualnych błędów, warto zakup przemyśleć wcześniej.

Jak wybrać dywan do pokoju?

Przede wszystkim nie należy nigdy kupować dywanu pod wpływem impulsu, bo ładny wzór lub atrakcyjna promocja. Po przyniesieniu do domu najczęściej okazuje się, że do niczego nie pasuje.

Jeśli chcesz kupić dywan, który zadowoli Cię na kilka lat, to najpierw usiądź wygodnie w fotelu i popatrz na sprawę z dystansu. Dywan dopełnia aranżację wnętrza, więc kolorystyką i wzornictwem powinien do niej pasować. Kolejna sprawa to wielkość dywanu, jeden duży, a może dwa mniejsze? Nie bez znaczenia jest także kształt dywanu, okrągły, prostokątny, a może kwadratowy?

Kwestią najważniejszą jest jednak budżet, który możemy przeznaczyć na zakup nowego dywanu. To on zdecyduje o tym, czy stać nas na dywan naturalny z wełny lub jedwabiu, czy musimy zadowolić się dywanem z włókien sztucznych.

Siedząc w fotelu i parząc na pokój spisuj swoje spostrzeżenia na kartce, dzięki nim i naszym wskazówkom wybór będzie łatwiejszy. 

Kolor i wzór dywanu

Nie ma tu jednej uniwersalnej zasady. Dekoratorzy wnętrz najczęściej proponują przełamywanie ogólnej tonacji wnętrza. Jeśli meble w pokoju są ciemne i takie same dodatki, to jasny dywan je rozświetli. Do wnętrz jasnych można wybrać ciemny dywan o wyrazistych kolorach, który przełamie monotonię bieli i szarości. 

Podobnie ma się sprawa ze wzorami. We wnętrzach klasycznych dobrze sprawdzają się dywany z wzornictwem orientalnym, do nowoczesnych pokoi w stylu minimalistycznym lepiej wybrać dywan gładki lub z zworami geometrycznymi.

Rozmiar dywanu

Tylko w niewielkim zakresie zależy od wielkości pokoju. Większe znaczenie ma jego urządzenie i ustawienie mebli. Niewskazane jest kupowanie dywanu na całą podłogę, bo będzie przypominał wykładzinę. 

Zgodne z najnowszymi trendami w aranżacji pomieszczeń jest wyróżnianie poszczególnych stref. Jest to szczególnie ważne w przypadku salonu, gdzie oprócz dużego stołu z krzesłami znajduje się strefa wypoczynku z sofą i stolikiem kawowym. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest kupno dwóch takich samych dywanów, ale w różnych rozmiarach. Każdy z nich powinien wystawać o 30 cm poza ustawione meble, dzięki temu nie będą się zwijać i zabezpieczą podłogę przy przestawianiu krzeseł. 

Długość runa

Dywan to nie tylko element dekoracyjny, także doskonale wygłusza pomieszczenia, zwłaszcza ten o długim i gęstym runie. Takie dywany są bardzo miękkie i przyjemne w dotyku. Doskonale sprawdzają się w sypialniach, można chodzić po nich boso. Ładnie też prezentują się w salonach. 

Problem z dywanami o długim runie pojawia się wtedy, gdy w domu są futrzaki. Usunięcie ich sierści z dywanu o długim włosie to nie lada wyzwanie dla odkurzacza nawet z najwyższej półki. W takim wypadku lepiej wybrać dywany o krótkim włosie lub całkiem gładkie. Inną opcją jest rezygnacja z dywanów w pomieszczeniach, w których przebywają psy lub koty. 

Jeśli wszystkie te aspekty weźmiesz na spokojnie pod uwagę, to z dużym prawdopodobieństwem wybierzesz dywan, z którego będziesz zadowolona przez kilka lat.